כל جميع الاختبارات والحلول لحماية بيئتك
عربىAR

מחקרים מראים כי חשיפה ממושכת לרעש מעלה את סיכוייהם של מבוגרים וילדים לפגיעה בריאותית חמורה. אך מהו בעצם רעש? כיצד מגדירים רעש וכיצד נמנעים מסכנת חשיפה?

רעש הוא קודם כל – קול

כל סוג של קול החל מרשרוש עלים ועד צופרי רכבים יכול להיחשב כרעש. למעשה, ייתכן כי רעש מסוים יחשב כמפגע סביבתי ובתנאים אחרים – כעומד בתקנות. אם כן, מי מחליט מתי קול הופך לרעש בלתי נסבל שיש לנקוט בפעולות אקטיביות להפחתתו?

חוק הרעש

כיום ישנן תקנות הקובעות מתי רעש הופך למטרד ויש להפחיתו, סעיף מספר 2 בחוק למניעת מפגעים קובע כי "לא יגרום אדם לרעש חזק או בלתי סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע, או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים."כלומר יש להפחית רעש כאשר הוא נחשב למפגע סביבתי- אך האינטרפרטציה לעניין רחבה.

לדוגמא: נגינת הגיטרה של שכנך נשמעת באוזניו כשירת מלאכים ובעיניך עינוי מתמשך, ובעוד אתה כלל לא מודע לרעש הבוקע מהמזגן שלך – שכנך לא מסוגל לישון מהמטרד המתמשך. בנוסך רעש במקום העבודה הוא לפעמים הכרח: עבודה עם מכונות כבדות, תפעול מכשירים מרעישים ועוד, אז מה עושים במקרה זה? הרי לא ניתן להפסיק כליל עבודות בגלל רעש?

הפתרון – היגיון

מפלס רעש נמדד בדציבלים (dB) והחוק למניעת מפגעים קבע מה יחידות מפלס הרעש המותר לפעולות שונות: החל מרעש הבוקע מעבודה באתר בנייה ועד רעש מפוחים של בית קפה, וכאשר תקנות אלה מופרות – אז ניתן לדרוש פעולות אכיפה. בדיקות רעש מטרתן לבדוק האם המכשיר/הפעילות הנבדקת עומדת במפלס הרעש שנקבע או חורגת ממנו, ומה הנזק הנגרם לנחשפים לאותו מטרד רעש.

היום ניתן למדוד רעש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ולתת תשובות מדויקות לסובלים מהרעש. אנחנו בחברת "גלית – החברה לאיכות הסביבה" מומחים במדידות וניטור רעש. באמצעות מכשירי מדידה מתקדמים אנו אוספים נתונים, מנתחים אותם ומציגים ללקוח דו"ח תוצאות מפורט, הקביל בבית משפט. בנוסף, אנו מציעים שירותי מיגון להרחקת וצמצום רעש בבית ובעבודה.

גלית איכות הסביבה עורכת בדיקות רעש ומציעה פתרונות אקוסטיקה.